Pazartesi, Ocak 31, 2011

EVDE UYGULANABİLECEK DOĞAL MASKELER


Belirli dönemlerim vardır benim..Kendime kötü baktığım ve davrandığım zamanlarda, birden bir maskeyle başlayan ama sonra ardı arkası kesilmeyen tüm bakımları uyguladığım kendimi bol bol şımarttığım dönemler...Doğal yöntemlerle yapılan bakımları, hem daha sağlıklı, hem de daha iyi sonuçlar aldığından çok tercih ediyorum.Bugün de sizlerle internette araştırırken bulduğum ve deneyip  kullananların çok iyi sonuçlar aldığını belirttikleri, içerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan, evde kendi hazırlayabileceğimiz doğal  maskelerini paylaşacağım.

Öncelikle maskeleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var...

*Maskeyi hazırayacağınız kap ,Bütün ve malzemeler çok temiz olmalı

*Kullanacağınız meyve ya da sebze her neyse, çok taze ve olgun olmalı; iyice yıkanıp temizlenmeli. 

*Maske hazırlandığında hemen kullanılmalı, asla bekletilmemelidir.Bizim hazır aldığımız maskelerin içinde koruyucu olduğu için saklanılabiliyor.

*Maskenizi göz çevresine fazla yaklaşmadan uygulayın, en az 10 15 dakika beklettikten sonra önce pamukla maskeyi silip, sonra losyonla kalanları temizleyin. 

*Sıktığınız meyvelerin posalarını da maskelerinizde kullanabilirsiniz…


MEYVE MASKELERİ
ÇİLEK MASKESİ

 Bu meyvenin canlandırıcı ve peeling etkisi varmış, kuru ciltlere öneriliyor. Ancak gerici etkisi nedeniyle 10 dakikadan fazla ciltte tutulmamalıdır.4 iri çileği ezerek bir çorba kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Bütün yüze ince bir tabaka halinde sürün, elmacık kemikleri üzerine daha kalın bir tabaka halinde maske sürün ve 5 dakika bekletin. Ayda 2 kez uygulama yeterlidir.

 MUZ MASKESİ

 Zengin içerikli besleyici bir meyve olan muz solgun, yıpranmış hassas ve kuru ciltler için ideal bir maske malzemesiymiş. Lekesiz olgun bir muzun yarısını ezerek 2 çorba kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Haftada 1 kez uygulayın.

 ELMA MASKESİ

Özellikle karma ciltlere öneriliyor,ancak yüzün yağlı olmayan bölgelerini kurutmuyormuş. 1 kahve kaşığı  elmanın içini iyice ezerek 2 kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve 20 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada 2 kez uygulayın.

PORTAKAL MASKESİ 

Meyve asidi açısından etkili olan portakal problemli ve yağlıya yakın normal ciltler için öneriliyor. Portakalı sıkıp suyunu damla damla 2 kahve kaşığı nemlendirici kremin içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada 2 kez uygulayın.

 LİMON MASKESİ

Yağlıya yakın normal ve problemli ciltler için. Portakal maskesi gibi hazırlanır. Ancak yüzünüzde 5 dakika bekletin ve problemler düzelinceye kadar haftada 2 kez uygulayın.

 ÜZÜM MASKESİ

Karma cilt sorunları yüzün belli bölgelerinde (burun kenarları, çene, alın vs) sınırlandığından özellikle benim gibi karma ciltlere öneriliyor. Ancak yorgun ciltlerde de iyi sonuç veriyormuş. Portakal maskesi gibi hazırlayıp yüzünüzde 10 dakika bekletin. Haftada 1 kez uygulayın.

SEBZE MASKELERİ

AVOKADO MASKESİ

 Özellikle yorgun ve kuru ciltler için, güneşlenmenin ardından uygulanacak ideal bir maske! 1 kahve kaşığı avokado içini ezip 2 kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürüp15 dakika bekletin. Haftada 1 kez uygulayın.

SALATALIK MASKESİ 

 Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden 1 kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra 2 kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece 2 kez uygulayın.


YAĞLI MASKELER

ZEYTİN YAĞI MASKESİ


Vitaminsiz kalmış solgun ve kurumuş ciltler için. Bütün yağlı maskeler gibi özellikle kuru ciltlere öneriliyor.2 kahve kaşığı nemlendirici krem üzerine, bir emülsiyon (yarı sulu ince bir krem) elde edinceye kadar damla damla zeytinyağı katın. Bunu yüzünüzde 20 dakika bırakın. 10 gün boyunca günaşırı bu maskeyi uygulayın.

 MISIRÖZÜ YAĞI MASKESİ

Fazlasıyla hassas ve kozmetik ürünlerini kabul etmeyen ciltler içinmiş. Aynı zeytinyağlı maske gibi hazırlayıp ciltte 15 dakika bekletin. Ayda 2 kez uygulayın.

 AYÇİÇEĞİ YAĞI MASKESİ

hastalık, aşırı yorgunluk, fazla güneş veya soğuk altında yıpranmış ciltler için. Cildi besleyip, canlandırıp ve rahatlatıyormuş. Zeytinyağlı maske gibi hazırlayıp ciltte 15 dakika bekletin. 10 gün süreyle her gün uygulayın.
BİTKİ MASKELERİ
 
IHLAMUR MASKESİ
Canlandırıcı ve rahatlatıcı bu maske yorgun ciltleri kendine getirir ve pırıl pırıl yapıyormuş. Büyükçe bir tutam ıhlamuru bir cezvede demleyip soğumaya bırakın. Sonra 1 çorba kaşığı demlenmiş ıhlamuru 2 kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada 2 kez uygulayın.

 ÇAY MASKESİ

 Genişlemiş gözenekleri sıkıştırır, cildin rengini canlandırır. Yağlıya yakın normal ciltler içindir. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada 2 kez uygulayın.

PAPATYA MASKESİ

Sıkıştırıcı maddeler içerdiği için özellikle yağlıya yakın normal ciltlerde gözenekleri sıkıştırıp dokuları pürüzsüz kılar. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve yüzünüzde 20 dakika bırakın. 10 gün boyunca günaşırı uygulayın.

NANE MASKESİ 

Serinletici ve canlandırıcıdır, yorgun cildi kendine getirir, rahatlatıp serinletir. Karma ciltlerle yorgun ciltlere göredir. Ihlamur maskesi gibi hazırlayıp 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada 3 kez uygulayın.

 YUMURTA MASKESİ

Yumurtanın sarısı yoğun bir şekilde besleyici aktif maddeler içerir. Solgun ve karma ciltleri canlandırmak için idealdir. Taze bir yumurtanın sarısını iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayın.

BAL MASKESİ

Hem besleyici, hem de canlandırıcı zengin bir malzemedir bal. Bu maske rengi soluk, yağlıya yakın normal ciltler için ideal. Cildi derinlemesine temizleyerek canlandırır. Mümkünse likit bal kullanın. Yarım kahve kaşığı balı, iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve 15 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada 1 kez uygulayın.

BUZ MASKESİ 

 Bu maske bütün ciltlere uygulanabilir. Cildi gerer, dokuları toparlar ve pürüzsüz kılar. Yüzünüze ve boynunuza kalın bir tabaka halinde nemlendirici kreminizi sürün, sonra da bir parça buzu yavaş yavaş krem üzerinde gezdirin. Bu işlemi yüzünüzü canlandırmaya ihtiyaç duyduğunuz her zaman tekrarlayabilirsiniz.

3 yorum:

KelebekGibi dedi ki...

Bazilarini deniycem ;)
Tesekkürler, dogal maskelerin yeri herzaman ayri ;)

Yelda dedi ki...

Harika şeyler birde deneyebilsem keşke :)) Teşekkürler..

mis gibi dedi ki...

Portakal ve kahve mi! Aaa hemen denemeliyim